
.png)








FCI

Výživa je jedním z nejdůležitějších pilířů dobrého zdraví. Bohužel většina majitelů psů předala odpovědnost za výživu svého psa výrobcům krmiva pro domácí mazlíčky. Je pohodlnější a snazší koupit si pytel jídla a věřit informacím výrobce, než se hluboce ponořit do tématu výživy. Negativní výsledek krmení touto obilnou stravou je stále zřetelnější vzhledem k enormnímu nárůstu nemocí v psí populaci. Rakovina, alergie, pankreatitida, pankreatická insuficience, onemocnění ledvin a jater, imunitní nedostatečnost, poruchy plodnosti a růstu jsou stále častější a nelze je jednoduše vysvětlit „přemnožením“. Organizmu trvá minimálně 10 000 let, než se adaptuje na celkovou změnu stravy. Pes měl asi 60 let na to, aby se adaptoval na hotové jídlo. Za těchto 60 let se celkový zdravotní stav našich psů dramaticky zhoršil. To souvisí s nevhodnou výživou. Mnoho veterinářů, chovatelů a majitelů psů se dnes domnívá, že hotové krmivo je hlavní příčinou špatného zdravotního stavu našich psů a koček a hledají alternativy k hotovým krmivům. Jednou z těchto alternativ, která má dnes příznivce po celém světě, je tzv. BARF dieta.
Pes je masožravec!
Stejně jako jeho předek vlk patří pes do řádu masožravců, i když vlk není čistý masožravec. Kromě kořisti žere vlk ovoce, bylinky, bobule, trávy, kořínky, hmyz a také výkaly býložravců. Vlk však žere především vysokou zvěř. Snězením celého zvířete dostává vlk všechny živiny, které potřebuje k přežití: bílkoviny, tuky, minerální látky, vitamíny, enzymy a vlákninu.Pes má zuby masožravce se silnými špičáky a stoličkami s ostrými hranami, aby se prokousal masem a kostmi. Psí sliny jsou velmi viskózní a slouží jako lubrikant potravy, která se u masožravců obvykle skládá z větších kusů. Psí žaludek je ve srovnání s býložravci velmi velký a obsahuje desetkrát více kyseliny chlorovodíkové než lidský. Produkci trávicích šťáv u psů spouští klíčový stimul masa. Střevo psa je ve srovnání se střevem býložravců velmi krátké. Úplné strávení masa a kostí u psů trvá maximálně 24 hodin; Býložravci potřebují 4-5 dní na trávení.Všechny tyto skutečnosti jasně naznačují, že pes je masožravec a že obilná strava je zásadně špatná.
Hotové jídlo – co to je?
Velmi málo majitelů psů si uvědomuje všechny „chutné“ věci, které jsou v granulích. Mnoho lidí již ví o chemikáliích, konzervačních látkách a zvýrazňovačích chuti a nyní existuje mnoho značek, které tvrdí, že tyto škodlivé látky neobsahují. Nevysvětlují, jak může jejich jídlo vydržet i 1 rok!! Faktem je, že mnoho výrobců potravin nakupuje základní ingredience tak, že konzervační látky jsou již obsaženy. Ve vlastní výrobě tedy již nemusí přidávat ani deklarovat žádné přísady. Jinými slovy: Pokud je na sáčku krmiva uvedeno „žádné přísady“, znamená to pouze, že výrobce během zpracování nepřidal žádné přísady; Je mu to tedy umožněno i v případě, že používá prekurzory, tedy živočišné a obilné mouky obsahující konzervanty.
Většina krmiv pro psy se skládá z velké části (60-90 procent) z obilovin, čemuž se v analýze vyhýbáme tím, že jsou zrna uvedena jednotlivě. To umožňuje uvést masovou moučku jako první složku, i když hlavní složkou je smíšené obilí. Vitamíny, enzymy, aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny jsou zničeny, změněny nebo poškozeny během výrobního procesu, ale mnoho anestetik a léků nikoli. Krmivo však není na tyto látky testováno. Přemýšleli jste někdy, kde končí mršina mnoha našich zesnulých blízkých? Odpověď: Kostní a masová moučka!
Kromě toho si provozovny často ani neudělají čas na odstranění obojků proti blechám z uhynulých nebo utracených zvířat nebo plastových obalů z prošlého masa supermarketů, než se zpracuje na kostní nebo masovou moučku. Plniva, jako je dužina z červené řepy, se také často používají, protože zbarvují stolici do tmava a zůstávají ve střevě dlouhou dobu, výsledkem je pevná a tmavá stolice – známka zdravého trávení – oblíbený prodejní argument mnoha výrobců. Výrobci hotových potravin také rádi používají termíny jako „celulóza“, což je obvykle jen nenápadně znějící název pro piliny. Nebo, jinak řečeno, nevhodné krmivo pro psy.
Co teď?
Z obav o zdraví svých psů se v posledních letech stále více chovatelů a majitelů psů více zabývá výživou svých zvířat. Mnozí přešli na přirozenou, druhově vhodnou stravu se syrovým masem a kostmi. Starší, téměř zapomenuté knihy, si najednou našly nové čtenáře a na trh se dostalo mnoho nových knih na toto téma. Juliette de Bairacli Levyová již v 50. a 60. letech minulého století varovala před nebezpečím hotového jídla a očkování a vždy prosazovala stravu založenou na čerstvých, syrových surovinách.
Několik chovatelů, kteří zůstali věrní svým „přirozeným odchovům“ po celá desetiletí, hlásilo trvale zdravé psy v době, kdy se o nemocných psech slyšelo stále více.
Mnoho lidí nyní krmí své psy podle zásad BARF a hlásí úžasné zlepšení jejich zdraví. Zmizí kožní problémy, psi mají více energie, feny mají méně problémů s březostí a péčí o štěňata, štěňata rostou pomaleji a zdravěji. Mnoho zdravotních problémů po přechodu na BARF zmizí nebo se zlepší.Tento typ krmení je mnohem jednodušší, než si myslíte.
Předsudky
Mnoho majitelů psů má obavy z krmení BARFem, protože výrobci potravin a veterináři opakovaně varují před syrovým masem a kostmi. Syrové maso je nebezpečné; Pes prý dostane parazity nebo salmonelu. Tvrdí se, že pouze hotové krmivo může uspokojit nutriční potřeby psa. Kosti jsou životu nebezpečné, varuje hotová potravinářská lobby. Syrová strava je prý příliš drahá a časově náročná.
Jak bylo vysvětleno výše, pes má trávicí systém masožravce. To znamená, že celé trávení psa je zaměřeno na syrové maso a kosti. Salmonela a další bakterie a paraziti jsou všudypřítomní a zdravý organismus si s nimi bez problémů poradí. Žaludeční kyselina psa je velmi silná a dokáže snadno trávit kosti, chrupavky a maso. Protože klíčový stimul masa produkuje dostatek žaludečních šťáv, škodlivé bakterie jsou v syrové stravě zničeny a napadení parazity je extrémně vzácné.
Není nutné dodávat všechny životně důležité živiny v každém jídle. Takové tvrzení může uplatnit pouze výrobce krmiva pro domácí zvířata. Rovnováha probíhá v průběhu několika týdnů, jak se to děje v přírodě a jak to děláme s naší vlastní stravou. U syrové, přirozené stravy tedy není problém, když se pes po určitou dobu stravuje trochu jednostranně, za předpokladu, že krmíte obecně dosti pestrou stravou.
Krmení BARFem není výrazně časově ani finančně náročnější než krmení hotovou stravou. Zpočátku se mnoho lidí obává, že jejich psovi může něco chybět, a mají tendenci krmit příliš mnoho doplňků stravy nebo zajistit, aby pes dostával vše každý den. Postupem času tyto starosti ustupují a časová náročnost se zkracuje. Maso a kosti používané při BARF dietách jsou obvykle zbytky masa z naší stravy a proto nejsou dražší než průměrné krmivo pro psy.
Výhody
- Žádný zubní kámen
- Žádný nepříjemný psí zápach
- Méně parazitů
- Silný imunitní systém
- Výrazně menší objem stolice
- Silné vazy a šlachy
- Lepší svaly
- Úleva od artritických stavů
- Méně růstových problémů
- Drasticky snížené riziko torze žaludku
- Krásná, zdravá, lesklá srst
V praxi
Vzhledem k tomu, že psi jsou různí, musíte svého psa pečlivě pozorovat a v případě potřeby upravit dietní plán vašemu psovi. Existují psi, kteří nesnášejí obilí, nebo nemohou zpočátku snadno strávit syrové maso a kosti. Někteří psi prostě nemají rádi vnitřnosti nebo zeleninu. Následující dietní plán je pouze orientační.
Maso by mělo být podáváno v co největších kusech nebo na kosti, protože žvýkání je důležité pro péči o zuby. Nemíchejte maso a obiloviny, protože to může způsobit plynatost. To znamená, že pes obvykle potřebuje krmit dvakrát denně, pokud chcete krmit obilím. Důvody jsou dva: za prvé je dobré oddělovat ingredience a za druhé riziko torze žaludku je mnohem nižší, pokud je dávka jídla rozdělena do dvou jídel.
Jednou týdně by se měly krmit pouze vločkami nebo zeleninou, poté následuje půst. Takže: krmit masem pět dní v týdnu, jeden den bez masa a jednou půst. Pokud pes půst špatně snáší, postačí ho krmit jednou týdně bez masa. Zeleninu můžete podávat buď samotnou jako jídlo, nebo ji krmit společně s masem. Jsou psi, kteří nemají rádi zeleninu. V tomto případě můžete k zelenině přidat buď mleté maso nebo tuňáka nebo játra na pyré. Pokud předpokládáme, že pes je krmen dvakrát denně, tedy přijímá 12 jídel týdně, 8 jídel by mělo obsahovat maso/kosti, 4 by měly obsahovat zeleninu a asi 4 by měly obsahovat obiloviny/mléčné výrobky.
Příklad
4 čisté masokostní moučky
4 masokostní a zeleninové pokrmy
4 obilné/mléčné pokrmy
Pokud chcete krmit bezobilné, měla by zelenina tvořit 10 až 25 procent celkové krmné dávky a masokostní 75 až 90 procent. Obsah kostí by měl být asi 10 procent a neměl by přesáhnout 15 procent z celkové krmné dávky.
Obilná moučka:
Vločky s podmáslím, kozím mlékem nebo mrkvovou šťávou. Každou chvíli přidejte vajíčko nebo tvaroh, jogurt, banán nebo jiné ovoce atd. Jsou psi, kteří nesnášejí obilné produkty nebo jsou na ně alergičtí. Není nutné krmit obilím, lze jej vynechat. Psi s alergií, artritidou nebo rakovinou by neměli být krmeni obilím.
Masová moučka:
Maso a kosti s bylinkovou směsí a směsí oleje
Zeleninové jídlo:
Čerstvá, pyré, nebo lehce dušená zelenina a zelenina – také s játry nebo jogurtem nebo tvarohem. Přidejte olej (1 až 2 lžičky)
Ingredience:
Vločky
Oves, ječmen, proso, amarant, žito, pšeničné otruby, kokosové vločky, kukuřičná krupice nebo vločky
Maso/kosti:
Hovězí maso: svalovina, srdce, slezina, ledviny, dršťky, žaludky, játra, jícen, maso z hlavy, všechny kosti, zvláště ty měkčí
Jehněčí: jako hovězí
Kuře: celá kuřata, krky, hřbety, křídla - pouze syrové!
Ryby: celá ryba, pouze syrová
Vejce: syrová
Vnitřnosti: pouze jednou nebo dvakrát týdně
Játra cca. 200 až 300 g (pro 30 kg psa)
Dršťky/žaludek jednou až dvakrát týdně
Vyhněte se vepřovému nebo ho dobře provařte!!
Zelenina:
Salát, mrkev, cuketa, brokolice, klíčky, pampelišky, kopřivy, přeslička rolní (vlastně vše, čím zelenější, tím lepší, vždy střídat). Vyhněte se syrovým bramborám, avokádu a cibuli!
Ovoce:
Jablka, banány, pomeranče, kiwi atd.
Byliny:
Mouka z mořských řas, vojtěška, kopřiva, kopr, pampeliška, brutnák, petržel
Oleje:
Rybí olej, světlicový olej, olivový olej, lněný olej, brutnákový olej, pupalkový olej střídavě olej z tresčích jater (Vit A a D) - 1 lžička jednou nebo dvakrát týdně, zejména v zimě
Vitamíny:
V případě potřeby např. B. při nemoci, růstu, březosti apod.
Vit C - 100 až 500 mg denně krátkodobě
Vit E - 20 až 80 mg třikrát až čtyřikrát týdně
B-komplex - při stresu nebo nemoci krátkodobě
1x týdně špetka mořské soli
Zdroj: Swanie Simon www.barfers.de