FCI
Kdy začít cvičit štěně - správný čas na výcvik
S pejskem začněte pracovat okamžitě, co si ho přivedete domů. Tzn. klidně už v 8 týdnech. Práce s takovým prckem je mnohem snadnější, než s dospívajícím puberťákem, u kterého se na výchovu zapomnělo. Výcvik štěněte nemusí být vůbec snadný, pokud máte neposlušné štěně.
Cvičit pejska neznamená s ním hned trávit 2 hodiny na cvičáku, tak dlouho pozornost neudrží ani dospělý pes. Cvičit můžete pár minut při každém venčení (a že se se štěnětem chodí ven poměrně často 😊). Začít můžete hned po vyčůrání. Velká pochvala pejska a nějaká dobrota jako odměna. Ze začátku byste měli pejska naučit reagovat na tyto základní povely:
-
reakce na jméno
-
přivolání “ke mě”
-
povel “k noze”
-
povel “čekej”
-
povel jako “sedni” a “lehni”
-
povel ne, nebo fuj
Když povely budete opakovat několikrát denně při každé procházce v různém prostředí a pokaždé pejska odměníte nějakou dobrotou, pejsek si to spojí, že když vykoná povel dostane dobrotu a bude povely plnit s nadšením.
Pejska pozitivně motivujte. Když budete cvičit přivolání nesmíte křičet “ke mně!!” jakoby jste chtěli pejska zabít, ale dejte do volání pozitivní tón a nadšení. Pokud se ještě budete od pejska vzdalovat, zaujme ho to a poběží za vámi. Hned ho s nadšením chvalte a dejte odměnu. Podobné je to s ostatními povely.
Nezapomínejte nato, že musíte chtít po pejskovi vždy jeden povel a nekřičet na něj ke mně, k noze, sedni. Pejsek pak neví co jaký povel znamená a nebude poslouchat. Nechte pejska vykonat např sedni, pochvalte ho a pak dejte další, např. zůstaň, nebo k noze.
Na vykonání povelu trvejte! Musíte být důslední a mít trpělivost, ale jen tak dokážete pejska v budoucnu za jakékoliv situace zvládnout.
Shrnutí důležitých bodů
-
Pochvala a radostný tón hlasu je to nejdůležitější! Za vše správně provedené pejska hodně chvalte a mějte pozitivní tón hlasu. Čím více budete přehánět v radosti tím bude i pejsek veselejší a bude vykonávat povely s radostí pejska
-
S výcvikem začněte ihned co si přivedete pejska domů. nečekejte až pejsek odroste. Cvičení pak bude náročnější.
-
Pejska cvičte při každém venčení pár minut. Zvykne si, že se po něm něco chce a bude reagovat v různém prostředí. Chvíle opravdu stačí aby pejsek pochopil a zároveň aby se mu cvičení neznepříjemnilo, Na důležité povely si nejprve najděte nějaké klidné místo, kde bude mít pejsek minimum rozptýlení. Až bude umět povely, můžete přejít cvičit do rušnějšího prostředí. Pokud odběhne za jiným pejskem, dojděte si pro něho. Z 90% je pro štěňata psí kamarád zajímavější než vy a stejnak na povel nepřiběhne, pokud to již nemá natrénováno.
-
S pejskem pracujte pozitivním naladěním. Nekřičte na něho, netrestejte ho. Pejsek neví za co je trestaný. Pozitivně ho motivujte např. ukázáním oblíbené hračky nebo na pamlsek.
-
Buďte důslední, nechte pejska zadaný povel vykonat přesně. Jak polevíte, bude si to pamatovat a nebude povely v budoucnu plnit.
-
Povely učte postupně aby si je pejsek zapamatoval. Jeden den můžete cvičit sedni, druhý den povel zůstaň. K výcviku je dobré využívat další pomůcky jako je např. psí píšťalka nebo clicker. Mnohdy na píšťalku pejsek reaguje daleko lépe než na lidský hlas. Na přivolání je píšťalka nenahraditelná.
-
Pejska hodně socializujte. Choďte do psích parků, nebo psích školek. Nechte pejska seznámit se s ostatními bez ohledu na rasu věk a velikost. Zbytečně ho neupínejte na vodítko. Jen tak může být v dospělosti klidný a vyrovnaný bez agresivních sklonů.
Nejčastější chyby při výcviku
-
Neznalost práce s pejskem - to bývá asi nejčastější příčina všech neposlušných psů. Člověk si pořídí psa a vůbec netuší, jak s pejskem pracovat. Mezitím štěněcí období je to nejdůležitější. Nejdříve si tedy něco nastudujte z knížek, z internetu, nebo nejlépe se jděte podívat na cvičák
-
Trestání pejska – ne, pokud štěňátko na povely nereaguje, v žádném případě ho netrestejte. Štěně tyto povely nezná, neví co se po něm chce, musíte ho to nejdřív naučit.
-
Negativní přístup - navazuje na předchozí bod. Lidé si myslí, že když budou na pejska křičet, že poslechne. Opak je pravdou. Pejsek se bude bát a povel nesplní.
-
Nedůslednost – pokud budete volat na štěně, ke mě, k noze, čekej. a další povely zakřičené téměř společně, pejsek neví jaký povel splnit. Nakonec pejsek nesplní ani jeden, dostane vynadáno a výcvik mu znechutíte.